Stara stacja kolejowa
Tuż po wyjściu z lobby Hotelu Plaza Katowice rozpościera się widok na niski, podłużny budynek dawnego dworca kolejowego. Od połowy XIX wieku aż do 1972 roku obsługiwał podróżnych, dziś jest własnością prywatną. Obecnej neoklasycystycznej formy budynek nabrał w początkach XX wieku, po kolejnej gruntownej przebudowie. Bryła głównego budynku poczekalni ma wiele cech wspólnych z budynkiem Starego Dworca głównego w Seulu.
Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego
Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego pozostaje nieprzerwanie od moment wybudowania w 1907 r. największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Jedyną ozdobą surowej, acz wyniosłej neoklasycystycznej fasady są umiejscowione w portalu figury Apolla i Muz.
Kamienica przy 3-go Maja 17
Kamienica przy 3-go Maja 17 to doskonały przykład secesji z początku XX wieku. Wybudowana została w 1904r. Fasadę ozdobiono glazurowanymi płytkami, wyróżnia się ona nieregularnym rozmieszczeniem balkonów.
Plac Wolności
Plac Wolności w Katowicach był niegdyś perłą tętniącej życiem głównej arterii miasta, ul. 3 maja. Jako bardzo poszukiwana lokalizacja szybko została otoczona bogatymi kamienicami, w których mieszkają zamożni mieszkańcy miasta poszukujący prestiżowego adresu. Obszar emanował poczuciem prestiżu i wielkości, odzwierciedlając dobrobyt i status jego mieszkańców. Dziś nadal jest symbolem bogatej historii i dziedzictwa kulturowego miasta, przyciągając turystów z całego świata, by podziwiać jego piękno architektoniczne i chłonąć jego niepowtarzalną atmosferę.
Pałac Goldsteinów
Pałac Goldsteinów powstał w 1872 przy ulicy Matejki. Właściciele, bracia Abraham i Józef przyjechali do Katowic z ówczesnego zaboru rosyjskiego. Jako bogaci przemysłowcy pierwotnie zajmowali się handlem drewnem zaopatrując pobliskie kopalnie, a następnie weszli w obrót ziemią i budowę luksusowych rezydencji. Dość niespodziewanie zakończyli swoją przygodę z przemysłowym okręgiem górnośląskim przenosząc się w 1893 roku do Wrocławia. Obecnie w sali balowej pałacu znajduje się sala ślubów Katowickiego Urząd Stanu Cywilnego.
Drapacz Chmur
Słynny katowicki Drapacz Chmur ukończony został w 1934 r. Był najwyższym budynkiem w Polce i jednym z wyższych w Europie. Wybudowany w nowatorskiej technologii szkieletowej (szkielet stalowy) stał się symbolem odradzającej się polskiej państwowości na terenie Górnego Śląska. 14 kondygnacji na powierzchni i 3 pod ziemią wydawało się na tamte czasy wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Budynek wyposażony został w trzy windy (dwie osobowe i jedną towarową), w budynku znajdowała się centrala telefoniczna.
Kościół Garnizonowy
Kościół Garnizonowy wybudowany w 1932r. dla 23 Dywizji Piechoty stacjonującej w Katowicach jest pierwszym funkcjonalistycznym budynkiem sakralnym w Polsce. W surowej fasadzie widoczna jest inspiracja modnym ówcześnie w architekturze, holenderskim nurtem De Stijl. Wnętrze kościoła w stylu Art Déco zachowało się prawie w nienaruszonym stanie. Warto zwrócić uwagę na wizerunek Chrystusa w ołtarzu głównym. Zgodnie z duchem epoki jest to dumnie wyprostowana, patrząca w przyszłość postać.
Kinoteatr Rialto
Kinoteatr Rialto został otwarty w 1913r. Było to bardzo ekskluzywne miejsce z doskonałą restauracją umiejscowioną na pierwszym piętrze, palarnią cygar oraz miejscem na kilkunastoosobową orkiestrę. Dziś wizyta w kinie jest istną podróżą do przeszłości. Siedzimy przy stolikach kawiarnianych, w środku sali kinowej znajduje się bar serwujący doskonałą herbatę podawaną w porcelanowych dzbankach, a na ekranie wyświetlane są prawdziwe perełki. To miejsce należy odwiedzić jeśli dysponuje się wolnym wieczorem.